Загадкова історія греблі: суть справи проти інвестбанку Мазепи і особи, які можуть бути залучені до її вирішення
Минулого тижня був заарештований відомий інвестбанкір та голова компанії Concorde Capital Ігор Мазепа. У справі банкіра проходять його брат та інші “довірені особи”, а також службовці обласного управління Держгеокадастру, повідомила Нацполіція. Мазепу підозрюють у махінаціях із землями водного фонду.
Зокрема, за версією слідства, внаслідок махінацій було незаконно відчужено території Київської ГЕС між селами Хотянівка та Лебедівка Вишгородського району, на яких компанія Мазепи збудувала котеджне містечко Goodlife Park. Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «Країна».
Обшуки минулого тижня відбувалися у компанії Concorde Capital і, за даними джерела “Країни”, у інвесторів Goodlife Park. Під кінець тижня силовики навідалися в ще одне котеджне містечко, розташоване неподалік Goodlife Park, – “Балатон” у Нових Петрівцях під Вишгородом. Там теж були затримання, які дозволяють зрозуміти, хто ще потрапляє в коло підозрюваних у цій гучній справі. Причому не виключено, що він найближчим часом ще більше розшириться. Адже землі водного фонду, на яких звели Goodlife Park, насправді вже досить щільно забудовані. І котеджний бум біля Київського моря продовжується. “Країна” розбиралася в подробицях цієї справи.
Схема зі студентами та котеджний бум на греблі Ми вже повідомляли подробиці затримання Ігоря Мазепи та першого судового засідання у його справі. 19 січня на сайті Нацполіції з’явилася інформація, яка проливає світло на те, що відбувається. Як повідомили в Нацполіції, Мазепу підозрюють у створенні організованого злочинного угруповання, до якого входило “більше двох десятків осіб, у кожного з яких була своя чітко визначена роль”.
Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.
За версією слідства (воно триває з листопада минулого року, 8 осіб вже отримали підозри), учасники групи провернули махінацію із землею водного фонду та незаконно заволоділи територією лівобережної захисної дамби каскаду Київських ГЕС та ГАЕС. У результаті понад 7 гектарів землі між селами Хотянівка та Лебедівка перейшли з державної власності до приватної.
Спочатку ділянки безкоштовно виділили приватним особам, нібито для ведення садового господарства. Більшість із “садівників” — студенти столичних навчальних закладів, яким, як стверджує слідство, “зробили цікаву пропозицію” люди Мазепи: попросили оформити він ділянки за певну плату. І ті “через складне матеріальне становище” погодилися. Надалі “садові ділянки” було за документами перепродано забудовникам, і там почали зводити котеджні містечка. Причому, як зазначають у Нацполіції, щоб прискорити оформлення будівельної документації, котеджі видавали за старі споруди, зведені “господарським способом” ще 1991 року. Тобто за дачний самобуд, який потрібно легалізувати. Зазначимо, що землі вздовж Київського водосховища сьогодні міцно забудовані.
Окрім Goodlife Park, там знаходиться готельний комплекс Shelest із більш ніж 40 котеджами на 8 гектарах, до якого теж має відношення Мазепа. Ще в комплекс входить 4 гектари прибережної зони, є ліс, ресторан, басейн та SPA. У проект пропонують вкластися інвесторам. “Ми зводимо 41 великий будинок, які складаються з 88 юнітів. Кожен юніт – це 75 квадратів зі спальнею, дитячою та ванною кімнатами, вітальнею-кухнею, терасою та зоною-гриль. Ви купуєте та отримуєте у власність земельну ділянку та юніт з ремонтом та меблями.
Як використовувати нерухомість, вирішуєте ви: як особисту заміську дачу або ж під короткострокову оренду. Shelest бере на себе всі зобов’язання, пов’язані з управлінням та залученням гостей. Прибутковість проекту – 9% річних. Але спочатку потрібно вкласти 200 тисяч доларів”, – говорить реклама проекту. Інвесторам обіцяють виплачувати від 640 тисяч гривень першого року. Цікаво, що у справі Мазепи фігурує лише котеджне містечко Goodlife Park, а Shelest спокійно працює – принаймні поки що. Сусідить з цими комплексами ще одне котеджне містечко преміум-класу — Riviera Village, де ціни на нерухомість стартують з 13 млн. гривень і доходять до 61 млн. Це містечко активно розширюється, крім вже заселеної частини зводяться нові черги. Але повернемося до цього проекту та його власників трохи пізніше. Як і ще до одного котеджного містечка біля Київського моря Golden Fish, яке може мати безпосереднє відношення до справи Мазепи. Пішли містечками Що стосується справи Мазепи, то, як повідомила Нацполіція, 18 січня було затримано самого інвестбанку: його взяли на прикордонному пункті при спробі виїхати з країни.
Також затримали брата Мазепи та “ще двох спільників”. Їх підозрюють одразу за декількома статтями КК, які можуть потягнути на 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Втім, це був лише початок. 19 січня ГБР нагрянуло в ще одне котеджне містечко – “Балатон”. Він знаходиться неподалік Goodlife Park, в селі Нові Петрівці під Вишгородом. На відміну від Goodlife Park, у “Балатоні” немає прибережної зони, та й до земель водного фонду його територію можна зарахувати досить умовно – навколо одні болота.
Але правоохоронців зацікавили не вони. Силовики нагрянули з обшуком до мешканця котеджного містечка “Балатон” Максима Прищепчука. Того ж дня на евакуаторі відвезли два його авто, що потрапили під арешт: Nissan Qashqai та нову Tesla. Максим свого часу був довіреною особою Віталія Ясана. Раніше той очолював управління Держгеокадарстру в Житомирській області, де потрапив у скандал із виділенням земельних ділянок для ветеранів АТО (ті скаржилися, що не могли отримати належні їм за законом наділи по 2 гектари). Також Ясан перевірив ту саму схему зі студентами, в якій підозрюють Мазепу: роздав 42 львівським студентам по 2 га землі у Володарськ-Волинському районі на Житомирщині. У результаті під тиском активістів та атошників Ясана зняли з посади. Після чого той зайнявся бізнесом.
За даними Charity Project, Ясан вважається співвласником обслуговуючого кооперативу “Балатон Вілідж”, а також розташованого на території котеджного містечка кінно-спортивного клубу. Крім того, його зареєстровано як засновника обслуговуючого кооперативу “Садове товариство Голден Фіш”. Golden Fish – це ще одне котеджне містечко на греблі Київського водосховища. Згідно з Charity Project, керівником та підписантом “садового товариства” є Максим Прищепчук, до якого і прийшли з обшуками правоохоронці. До слова, за адресою цього “садового товариства” зареєстровано більше сотні структур, у тому числі релігійна громада пророка Іллі, ОСББ співвласників багатоповерхівки “Перспектива Лебедівка”, навчальний заклад “Клевер Кідс Рів’єра Вілас”, розташований на території однойменного котеджного містечка на тій самій дамі , садові кооперативи “Рублівка” та “Лебедине-2” та ін. Сам Ясан ще до війни виїхав за кордон. Щодо Прищепчука, то, як розповіло нам джерело з його оточення, раніше він проходив у справі Ясана як свідок. “У нього вже був обшук, тоді знайшли 10 тисяч доларів, які потім “загубилися”. І його дали спокій. Але, очевидно, ненадовго”, — каже наше джерело.
Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.
Як розповів “Країні” один із місцевих бізнесменів, які працюють у сфері нерухомості, звільнившись із житомирського Держгеокадастру, Ясан “зберіг добрі зв’язки на найвищому рівні – в центральному апараті відомства”. І це нібито дозволяло йому й надалі успішно вирішувати питання із землею. А як винагороду він просив у забудовників частку у бізнесі. Не виключено, що Ясан проходить і у справі виділення землі під Goodlife Park.
“Переділ власності” Як каже експерт з держуправління та містобудування Національної академії державного управління Віктор Гліба, на захисних землях Київської дамби будувати капітальні житлові приміщення справді не можна. Але останніми роками це правило масово порушувалося, і в результаті прибережна зона вже порядно забудована. При цьому він називає Мазепу “інструментом”, а насправді інтерес до дорогої нерухомості “біля моря” свого часу виявляли представники влади та її оточення. Тобто, якщо почнуть копати у земельних справах, коло “скандальних забудовників дамби” може розширитися. Чому поки що “взяли тільки Мазепу”? Гліба пов’язує це зі спробою однієї з компаній, яку вважають за інвестбанкір, будувати новий об’єкт на Оболоні, на території в межах газопроводу високого тиску, що нібито стало останньою краплею.
“На греблі екологи всіх мастей та голови райдержадміністрацій усі проекти пропускали, а тепер раптом схаменулися, бо йдеться про об’єкт стратегічного значення”, – говорить Гліба. Йдеться про землю поряд із затокою Собаче гирло, доля якої довго вирішувалася в судах. Але у 2020 році Окружний адмінсуд Києва дозволив ТОВ “Дженерейшн” будівництво житлово-адміністративного комплексу. Власниками цієї компанії на той момент були Ілля Страх та ТОВ “Конкорд Консалтинг”, кінцевим бенефіціаром якої через кіпрську “Авалію Інвестмент Лімітед” був Ігор Мазепа.
Ще одна версія, чому взяли в обіг Мазепу, спроба переділу сфер впливу на ринку елітної нерухомості. Ніби частку в деяких котеджних містечках хочуть отримати люди з оточення Зеленського. Як заявило джерело “Стани”, цією темою, зокрема, цікавиться Давид Арахамія.
“Ситуація із забудовою дамби дуже серйозна. Суд цілком може ухвалити рішення про знесення всіх незаконних споруд у природоохоронній зоні. А власників котеджів пошлють вимагати компенсації у продавців. Але для цього потрібне політичне рішення, і я сумніваюся, що воно буде. Швидше за все, почнеться”. шантаж власників котеджних містечок із проханнями поділитися бізнесом чи відкупитися”, – підсумував голова адвокатського об’єднання “Кравець та партнери” Ростислав Кравець. Водночас, у політичних колах популярніша інша версія – про те, що кримінальна справа проти Мазепи це ще один “дзвіночок” іншому бізнесменові – Томашу Фіалі, власнику інвесткомпанії “Драгон Капітал” та медіамагнату (володіє виданнями “Українська правда” та NV) .
Як ми вже писали, ще з грудня ходять чутки, що проти Фіали можуть запровадити санкції РНБО за те, що він є власником компанії, яка, за даними ЗМІ, продовжує вести бізнес у Криму (сам Фіала це заперечує).
Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!