Огляд практики ВС від Ростислава Кравця, що опублікована з 07 по 13 січня 2023 року
За цей період, рекомендую звернути увагу на наступні ухвали, постанови й рішення:
Справа № 922/1830/19
Чергове рогачівське рішення. Велика палата відступила від раніше здійснених висновків, однак так і не змогла окремо сформувати до якої юрисдикції відносяться спори щодо визнання недійсними договорів оренди землі з фермерським господарством. У свій час завдяки суддям трирічкам та всіляким професорам з земельного права що потрапили до Великої палати було вирішено, що юрисдикцію потрібно визначати виключно тільки після розгляду справи по суті таким чином остаточно знищивши правову визначеність завдяки відсутності досвіду, неосвіченості та захмарним не здоровим амбіціям.
Після вивчення самої постанови та окремої думки, жоден юрист в Україні так і не зможе визначити до якого суду потрібно звертатись. Велика палата такий висновок окремо так і не зробила. Зловживання на скасування остаточних законних рішень продовжується.
Справа № 914/2350/18 (914/608/20)
Судді Великої палати Верховного суду (без України) фактично вказали на вчинення суддею Рогач Л.І. правопорушення та незаконної участі її в розгляді справи. Аналогічна ситуація вже була з паном Князєвим В.С. який також був незаконно обраний до закінчення повноважень головою Верховного суду (без України) і на час обіймання ним посади судді Великої палати, що прямо заборонено Законом, але хто з судів Великої палати ті Закони читає та поважає. Зараз виявилось, що двоє все ж читали.
От такий в Україні найвищий суд з суддів, що не дотримуються та не поважають Закон заради власних приватних інтересів.
Справа № 910/14224/20
Дуже цікава справа, яка без сумніву кидає тінь як на упереджене ставлення Великої палати й розгляд того, чого вони не повинні були розглядати, так і на пусті звинувачення у відмиванні грошей за кордоном, що дуже люблять наші правоохоронні органи, виправдовуючи своє нікчемне існування. Суддя трирічка, що сотворив цей шедевр мислі в частині захисту сумнівного інтересу вже був помічений у прийнятті досить сумнівних рішень.
Раджу ознайомитись з рішенням та вводити у практику можливість захисту не порушеного права, а можливого інтересу.
Крім цього, рекомендую звернути увагу на наступну судову практику і роз’яснення:
Огляд судової практики ВС-КАС за листопад 2022 року
В огляді вміщено низку важливих правових позицій КАС ВС, сформульованих під час розгляду адміністративних справ.
Так, у справах щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів наведено правові позиції, зокрема, про:
✅оподаткування об’єктів нерухомості, які розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення;
✅зобов’язання подати декларацію про валютні цінності та інше майно, яке перебуває за межами України;
✅реєстрацію акта інвентаризації обсягів залишку пального протягом операційного дня;
✅визначення коду товару під час митного оформлення імпортованого знежиреного соєвого борошна.
У справах щодо захисту соціальних прав міститься висновок судової палати щодо права прокурора на звернення до адміністративного суду з позовом для захисту інтересів держави у сфері дотримання процедури надання спеціального дозволу на користування надрами. Також у цій категорії справ звернено увагу на правові позиції колегій суддів, серед іншого, стосовно:
✅виплати одноразової грошової допомоги в більшому розмірі у зв’язку із зміною причинного зв’язку захворювання, отриманого поліцейським, на підставі судового рішення, а не за наслідком повторного медичного огляду медико-соціальної експертної комісії;
✅права на отримання одноразової грошової допомоги членами сім’ї померлого військовослужбовця;
✅підстав для анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним;
✅випадків застосування меж і режимів використання зон охорони пам’яток історичних ареалів.
У справах щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян вміщено правові позиції колегій суддів, зокрема, щодо:
✅економічної обґрунтованості встановлення єдиного тарифу на електроенергію для споживачів незалежно від типу кухонної плити, якою вони користуються (газова чи електрична плита);
✅порядку оскарження рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури України або до суду;
✅ обов’язковості встановлення замовником кваліфікаційного критерію – документальне підтвердження наявності обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;
✅порядку застосування процедури припинення повноважень члена НКРЕКП внаслідок ротації.
Справа № 420/14906/22
Це наша справа. Чергове рішення про незаконність дій ДПСУ яка порушує не тільки конституційні права громадян, а й власні внутрішні роз’яснення. Суд зазначив, що законодавець не ставить в залежність, зокрема місце (країна) здобування відповідної освіти, а також дату вступу до відповідного навчального закладу, до наявності права відповідної особи не бути призваною на військову службу під час мобілізації на особливий період.
Необхідним є сам факт перебування на навчанні у відповідному навчальному закладі.
Наведене дає підстави для висновку про те, що позивач, відповідно до статті 23 Закону України № 3543-XII станом на 11-12 вересня 2022 року не підлягав призову на військову службу під час мобілізації.
Відтак, з огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позивач прибувши до міжнародного автомобільного пункту пропуску через державний кордон України 11-12 вересня 2022 року мав право на перетин державного кордону України як особа, яка згідно пункту 26 Правил перетинання державного кордону не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
Справа №380/15558/22
Це наша справа, яка демонструє чергове порушення законодавства посадовцями ДПСУ. Суд зазначив, що законодавець не ставить в залежність, зокрема місце (країна) здобування відповідної освіти, а також дату вступу до відповідного навчального закладу, до наявності права відповідної особи не бути призваною на військову службу під час мобілізації на особливий період.
Необхідним є сам факт перебування на навчанні у відповідному навчальному закладі.
Наведене дає підстави для висновку про те, що позивач, відповідно до статті 23 Закону України № 3543-XII станом на 29 вересня 2022 року не підлягав призову на військову службу під час мобілізації.
Відтак, з огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позивач прибувши до міжнародного автомобільного пункту пропуску через державний кордон України 29 вересня 2022 року мав право на перетин державного кордону України як особа, яка згідно пункту 26 Правил перетинання державного кордону не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
При цьому, суд враховує, що резолютивна частина рішення не може містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов`язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.
Разом з тим, суд наголошує, що позивач має право на перетин державного кордону України, і це є достатнім для захисту його порушеного права. Крім того, позивач не позбавлений права звернутися до іншого пункту пропуску для перетину кордону з метою виїзду за межі України.
Водночас суд зазначає, що суб`єкт владних повноважень при реалізації власної компетенції та за умови вирішеного спору повинен враховувати висновки суду, здійснені при оцінці оскарження його дій, рішень чи бездіяльності.
Цей огляд зроблений з використанням системи ZakonOnline.com.ua Рекомендую її через дуже дружній та зручний інтерфейс із зазначенням всіх процесуальних документів по конкретній справі і великої кількості корисних перехресних посилань, а також пошуку конкретної постанови і правової позиції.
‼ Не забудьте приєднатися до наших каналів з останніми новинами і оглядами судової практики. Разом з описом історичних подій й цитатами на кожен день.
- в YouTube: Трохи про право від Ростислава Кравца
- в Viber: Правники, адвокати, судді
- в Telegram:
- в Tumblr: Правові позиції Верховного суду
- в LinkedIn: Law Firm Kravets & Partners
- в Reddit: Правники, адвокати, судді
- та в Instagram:АО «Кравець і партнери»
‼ Книги з таблицями судових рішень неоднакового застосування норм права за кредитними, сімейним, страховим і зобов’язальних правовідносин, банкрутства. Правові висновки ЄСПЛ Ви можете придбати тут.
Також раджу звернути увагу на:
Таблиця строків позовної давності
Ставки судового збору з 01.01.2023
Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!