Огляд практики ВС від Ростислава Кравця, що опублікована з 21 по 27 грудня 2024 року
Останній випуск у цьому році і стабільність невизначеності на майбутнє також збережена. Недостатність досвіду для роботи у судді найвищої інстанції та абсолютну непрацездатність моделі Великої палати доведено в чергове.
До огляду включені позиції щодо витрат на правову допомогу, постанова про відмові Князєву в оскарженні рішення ВРП про його звільнення, позиція щодо розрахунку строку з якого можна визнавати особу померлою, огляд практики зі спорів пов’язаних з оподаткуванням, практика ВС-КАС та ВС-КГС й багато іншого.
За цей період, рекомендую звернути увагу на наступні ухвали, постанови й рішення:
Справа № 921/357/20
Дуже дивна справа і ще більш дивні висновки. Суд зазначив:
97. Однак оскаржувана ухвала суду першої інстанції не містить встановлених обставин щодо того, які дії ПрАТ «Тернопільміськгаз» є необґрунтованими під час розгляду скарги саме в цій справі. Суди фактично обмежились зазначенням вчинених процесуальних дій в інших судових справах, аналізом доказів понесених приватним виконавцем сум судових витрат та не оцінили підстави подання ПрАТ «Тернопільміськгаз» заяви про залишення скарги без розгляду.
98. Отже, необґрунтованість дій скаржника у цій справі не доведена приватним виконавцем, який звернувся з заявою про відшкодування витрат на правничу допомогу, та не встановлена судами першої та апеляційної інстанцій в межах розгляду цієї справи, що свідчить про неправильне застосування судами приписів статті 130 ГПК України.
99. Зважаючи на викладене, у задоволенні заяви приватного виконавця Щербакова І. М. про ухвалення додаткового рішення щодо відшкодування витрат потрібно відмовити.
Справа № 990SCGC/18/24
Князєв на собі відчув всю справедливість та фейковість боротьби з корупцією активісті, яких він до цього захищав і допомагав знищувати незалежність судової гілки влади. Суд зазначив:
Факт визнання судді ОСОБА1 винним у вчиненні правопорушення, пов’язаного з корупцією, судовим рішенням, яке набрало законної сили, давав ВРП законні підстави для висновку, що він може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності відповідно до пункту 15 частини першої статті 106 Закону № 1402-VІІІ. Установлені в постанові Печерського районного суду міста Києва від 26.12.2023 обставини вчинення ОСОБА1 правопорушення, пов’язаного з корупцією, ВРП обґрунтовано взяла до відома як такі, що встановлені у визначеному законом порядку, а тому цілком правомірно відхилила доводи ОСОБА1 , що він не вчиняв такого правопорушення, та докази, на які він при цьому посилався. До того ж ці докази (йдеться про договір оренди квартири від 19.11.2017 з розміром орендної плати 1 100 доларів США та пояснення ОСОБА1 щодо укладення договору оренди) були досліджені й оцінені судами першої та апеляційної інстанцій у справі № 757/50993/23-п.
5.25. З огляду на зазначене та з урахуванням високого суспільного запиту на боротьбу з будь-якими проявами корупційних факторів у діяльності органів державної влади загалом та в судовій системі зокрема, як поведінка судді ОСОБА1 (яка стала підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності), так і факт притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення з унесенням відповідних відомостей щодо нього до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, безумовно нівелює довіру громадськості до суду та завдає шкоди авторитету правосуддя загалом.
5.26. За таких обставин Велика Палата Верховного Суду погоджується з висновком ВРП, що поведінка судді ОСОБА1, яка стала підставою для визнання його винним у вчиненні правопорушення, пов’язаного з корупцією, на думку розсудливої, законослухняної та відповідальної людини, не може вважатися бездоганною. Є всі підстави стверджувати, що така поведінка ставить під сумнів моральний та етичний аспект особистості судді, а також порушує стандарти суддівської етики, зокрема стандарт дотримання суддею належної поведінки у приватному житті. У зв’язку із цим ВРП обґрунтовано встановила в діях судді ОСОБА1 також склад дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 3 частини першої статті 106 Закону № 1402-VІІІ.
Справа № 755/11021/22
Дуже сумнівне трактування та визначення строку з якого треба відраховувати шість місяців. Підхід запропонований Великою палатою призведе до прямо протилежних рішень в одних і тих самих випадках. Суд зазначив:
122. Фізична особа, яка пропала безвісти у зв’язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців (частина друга статті 46 ЦК України).
123. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою не раніше спливу шести місяців від дня закінчення активних бойових дій на місці ймовірної загибелі фізичної особи або від дня настання події, за якої відбулася загибель фізичної особи, якщо така подія хоча й є наслідком воєнних дій, проте сталася не на території ведення активних бойових дій.
Справа № 2а-14844/12/2670
Не дивлячись на велику кількість рішень ЄСПЛ в яких встановлено порушення права на мирні зібрання, всі існуючи парламенти в Україні до цього часу, разом з Президентами України так і не прийняли закону який би врегулював питання права на мирні зібрання. Суд зазначив:
18. Втім треба наголосити, що Рішення Суду не містить констатації порушення національними судами конвенційних прав заявника під час розв’язання спору у справі № 2а-14844/12/2670 за позовом КМДА до Кредитної спілки «Всеукраїнське народне кредитне товариство», Кредитної спілки «Київське кредитне товариство», Кредитної спілки «Акорд», Кредитної спілки «Профіт-Центр 2004» про встановлення обмеження права на мирні зібрання. ОСОБА1 не був стороною в адміністративному процесі, коли розглядався позов КМДА до перелічених вище відповідачів. Національні суди вищого рівня не обмежили право заявника на доступ до суду, коли він як зацікавлена особа (натепер як особа, яка не брала участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки) звернувся спочатку до апеляційного, а потім до касаційного судів зі скаргами відповідного змісту та форми, які ці суди розглянули по суті з ухваленням відповідних судових рішень. Не містить Рішення Суду й будь-яких згадок про порушення приписів національного законодавства під час вирішення цієї справи по суті позовних вимог.
Ще раз треба нагадати, що рішення національних судів, які були постановлені чи ухвалені у справі № 2а-14844/12/2670, не були предметом дослідження, коли ЄСПЛ виносив рішення у справі «Цімейко проти України» (CASE OF TSIMEYKO v. UKRAINE, заява № 32960/13). Встановленні у Рішенні Суду порушення Україною правил Конвенції (статей 11 та 13) стосувалися інших справ, де стороною теж є ОСОБА1 або як фізична особа, або як представник юридичної особи.
Крім цього, рекомендую звернути увагу на наступну судову практику і роз’яснення:
Це видання містить висновки, сформульовані у вирішених по суті справах Великою Палатою ВС, об’єднаною палатою Касаційного адміністративного суду у складі ВС і судовою палатою з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів КАС ВС, за весь період функціонування Верховного Суду.
Аналітичний матеріал висвітлює актуальну судову практику ВС щодо оподаткування доходу, зокрема про:
✅ звільнення від відповідальності за несплату єдиного внеску;
✅ ліцензування виробництва пального;
✅ підстави для проведення фактичної перевірки;
✅ нарахування пені за порушення строків розрахунків в іноземній валюті.
Дайджест судової практики ВП ВС за листопад 2024 року
У дайджесті вміщено правові висновки Великої Палати ВС, зокрема, щодо:
✅ неможливості розцінювати умову договору про сплату пені за кожний день прострочення як установлення іншого, ніж передбачений ч. 6 ст. 232 ГК України, строку нарахування штрафних санкцій;
✅ можливості апеляційного оскарження окремо від рішення суду ухвали про відмову в задоволенні клопотання про поновлення провадження у справі;
✅ процесуального правонаступництва первісного кредитора, який відступив право вимоги за недійсним (нікчемним) договором і яке згодом було відчужено іншій особі;
✅ правових підстав та суб’єктів, уповноважених приймати рішення про примусове відчуження майна в умовах правового режиму воєнного стану.
Огляд судової практики ВС-КАС за листопад 2024 року
В огляді відображено правові позиції Верховного Суду, сформульовані судовими палатами та колегіями суддів КАС, які матимуть значення для формування єдності судової практики при вирішенні публічно-правових спорів, зокрема про:
✅ уповноваженого центрального органу виконавчої влади щодо здійснення державного нагляду у сфері техногенної та пожежної безпеки;
✅ застосування органом місцевого самоврядування спрощеної регуляторної процедури ухвалення нормативно-правового акта в період дії воєнного стану;
✅ визначальні умови набуття військовозобов’язаним, на утриманні якого перебувають троє дітей, права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації;
✅ врахування територіальної віддаленості при визначенні місця відбування покарання засудженого;
✅ обов’язок податкового органу прийняти попереднє рішення в ході розгляду заяви про неможливість своєчасного виконання платником податків своїх податкових обов’язків та належним чином вмотивувати рішення, прийняте за наслідками розгляду такої заяви;
✅ визначення акцизних складів та обґрунтованість штрафних санкцій за порушення у сфері обігу пального;
✅ нарахування пені за зовнішньоекономічним договором та можливість судового оскарження повноважень банку щодо валютного нагляду.
Заслуговують на увагу також висновки Верховного Суду з питань застосування процесуального закону, зокрема стосовно:
✅ участі суб’єкта господарювання в оскарженні судових рішень щодо призначення пенсій на пільгових умовах;
✅ поновлення строку звернення до суду для осіб, мобілізованих на військову службу;
✅ можливості оскарження в порядку адміністративного судочинства акта проведення розслідування нещасного випадку – травмування військовослужбовця.
Упродовж листопада 2024 року КАС ВС висловлював також інші, не менш актуальні правові позиції, з якими можна ознайомитися в огляді судової практики.
Огляд судової практики ВС-КГС за листопад 2024 року
В огляді висвітлено низку правових позицій в окремих категоріях спорів, що належать до господарської юрисдикції.
✅ Зокрема, у постановах у справах про банкрутство сформульовано правові висновки щодо:
▪️визнання недійсним аукціону та обов’язку арбітражного керуючого направляти умови продажу майна боржника уповноваженій особі засновників боржника;
▪️закриття провадження у справі про банкрутство державного підприємства на підставі п. 12 ч. 1 ст. 90 КУзПБ.
✅ У постанові у справі щодо захисту прав інтелектуальної власності є висновок стосовно:
▪️необхідності оцінки судом рецензії на висновок експертизи.
✅ У постановах у справах щодо корпоративних спорів та корпоративних прав містяться висновки про:
▪️господарську юрисдикцію спору, який виник між кооперативом та його асоційованим членом, про стягнення членських внесків до кооперативу;
▪️визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства як неефективний спосіб захисту.
✅ У постановах у справах щодо земельних відносин та права власності викладено правові висновки стосовно:
▪️встановлення земельного сервітуту в судовому порядку;
▪️неефективного способу захисту у справах за позовом про припинення права власності ліквідованої юридичної особи.
✅ Об’єднана палата КГС ВС, переглянувши судові рішення у спорі про застосування санкцій за перевищення обсягу постачання газу, дійшла висновків щодо:
▪️правової природи відповідальності (санкції) у вигляді заздалегідь погоджених збитків, передбаченої в підпункті 2 п. 1 розд. VІІ Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2496 (у редакції, що діяла з 1 липня 2020 року), та наслідків закріплення в умовах договору про постачання природного газу такого виду санкцій, як штраф.
Цей огляд зроблений з використанням системи ZakonOnline.com.ua Рекомендую її через дуже дружній та зручний інтерфейс із зазначенням всіх процесуальних документів по конкретній справі і великої кількості корисних перехресних посилань, а також пошуку конкретної постанови і правової позиції.
‼ Не забудьте приєднатися до наших каналів з останніми новинами і оглядами судової практики. Разом з описом історичних подій й цитатами на кожен день.
- в YouTube: Трохи про право від Ростислава Кравця
- в Viber: Правники, адвокати, судді
- в Telegram:
- в LinkedIn: Law Firm Kravets & Partners
- в Tumblr:Правові позиції Верховного суду
- в Reddit: Правники, адвокати, судді
- та в Instagram:АО «Кравець і партнери»
‼ Книги з таблицями судових рішень неоднакового застосування норм права за кредитними, сімейним, страховим і зобов’язальних правовідносин, банкрутства. Правові висновки ЄСПЛ Ви можете придбати тут.
Також раджу звернути увагу на:
Строки за якими були зміни у питаннях зняття та виключення з військового обліку
Таблиця строків позовної давності
Ставки судового збору з 01.01.2024
Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!