Фонд очікує отримати до 4,5 млрд грн від продажу активів на 266 млрд грн
Фонд гарантування вкладів фізосіб залишається найбільшим продавцем проблемних активів і прискорює свої продажі, оскільки має лише п’ять років на ліквідацію кожного банку.
Через це йому довелося поспішати в 2019 році із закриттям 30 банків, які збанкрутували на початку кризи. А цього року має завершитися ліквідація майже чотирьох десятків банків: Фонд очікує отримати до 4,5 млрд грн від продажу активів на 266 млрд грн. Впродовж року закінчиться ліквідація таких відомих банкрутів, як Дельта Банк і банк «Надра».
В 2019 році банки-банкрути від реалізації активів отримали 7,83 млрд грн (лише 3,4% від номінальної вартості боргу), всього на 1 млрд грн більше, ніж роком раніше. Найбільше від продажу активів отримали ВТБ Банк (1,54 млрд грн), банк «Надра» (1,4 млрд грн), Дельта Банк (1,34 млрд грн), банк «Фінанси та Кредит» (0,61 млрд грн) і Банк Форум (0,55 млрд грн).
Продаж пулу активів Дельта Банку, банків «Надра» і «Фінанси та Кредит», до якого увійшла заборгованість за кредитами групи компаній «Яблуневий дар» і «Росава», продано через майданчик FFN за рекордну суму в 849,4 млн грн. Права вимоги за кредитами банку «Надра» (у забезпеченні перебував недобудований ТРЦ «Республіка») продано через «ProZorro.Продажі» за 777 млн грн. Трійку найбільших угод закрив продаж за 405 млн грн через цю систему прав вимоги Банку Форум за кредитними договорами групи WOG. ФГВФО скаржиться на низький попит на проблемні активи: символом цього став одеський футбольний стадіон «Чорноморець», який ніхто не купував навіть за 733 млн грн ($27 млн), незважаючи на залучення іноземного радника та інвесторів-нерезидентів.
Багато боргів на аукціонах викуповувалися в інтересах позичальників або з дуже значним дисконтом. Фонд вважає, що «дисконт» насправді менший, оскільки частина активів існує лише на папері: відсотки за кредитами, нараховані після початку банкрутства банку, становлять третину від балансової вартості кредитів. Кредити формують 85% вартості всіх активів в управлінні Фонду. При цьому 97% кредитів не обслуговуються по п’ять-сім років, а 50% позичальників розпочали процедуру банкрутства, щоб не повертати отримані кошти.
Бланкових кредитів у Фонду на 32,5 млрд грн, а за деякими кредитами заставою були сміттєві цінні папери. «Продаж кредиту – це лише продаж права вимоги повернення боргу чи стягнення застави. Це означає, що якщо боржник не налаштований добровільно повертати позику, покупець зможе стягнути кошти тільки в судовому порядку», – констатують у Фонді. Ліквідні активи, такі як нерухомість у Києві, становлять менш ніж 3,5% в активах і майже всі вже продані.
У середньому кожен актив Фонд виставляв на продаж понад п’ять разів, деякі – до 30 разів. Усе, що не продається, об’єднується в пули, щоб міжнародні майданчики могли їх продати гуртом за ціною до 0,8% від балансової. Міжнародні консультанти з продажу активів FFN, DebtX, Cohen & Company Financial у 2019 році на семи аукціонах продали за 1,5 млрд грн пули NPL на 73,9 млрд грн.
Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!