Обмеження відсоткових ставок за мікрокредитами: деталі з рішення Парламенту

Обмеження відсоткових ставок за мікрокредитами: деталі з рішення Парламенту

Згідно з ухваленим законопроектом №9422, максимальний розмір денної відсоткової ставки за “швидкими позиками” не може перевищувати 1%. Варто зауважити, що мікрокредити дуже популярні серед населення.

За даними НБУ, за дев’ять місяців 2023 року українці оформили 6 мільйонів таких позик на загальну суму 29,1 мільярда гривень! Це більше, аніж за весь 2022 рік. Середній розмір мікрокредиту в третьому кварталі становив рекордні 4985 гривень. То які ще нововведення чекають на позичальників? Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «Експрес».

— Зниження ставок за мікрокредитами відбуватиметься поступово, — каже Євген Дубогриз, фінансовий аналітик, ексзаступник керівника департамент у НБУ. — Спочатку (протягом перших 120 днів) — до 2,5% на день, потім — до 1,5% на день, а через 240 днів після того, як закон підпише президент, — до 1% (сьогодні відсоткові ставки за мікропозиками можуть сягати 5% на день і більше. — Авт.).

Звісно, треба буде уважно ще подивитися на умови договорів та приховані комісії (за видачу кредиту, обслуговування тощо), бо за “рекламної” ставки 0,01% реальна вартість такого кредиту нині може становити сотні відсотків річних. Важливо, що тепер українці, які отримують мікрокредити, можуть скаржитися на кредиторів напряму НБУ — через сайт. Якщо якась мікрофінансова організація (МФО) не виконуватиме закон, то її можуть просто позбавити ліцензії.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

— Обмеження ставок за “швидкими кредитами” — дуже правильне рішення, — вважає Юрій Прозоров, президент Товариства фінансових аналітиків. — Бо за мікрокредитами звертаються найперше ті, кому вже не дають позик у банках, а в ломбард уже нема що нести під заставу. Часто люди набирають таких кредитів, вчасно не віддають, борги ростуть (з початку цього року борги перед МФО зросли на 1,4 мільярда — до 9,44 мільярда гривень. — Авт.).

— На мою думку, новий закон не дуже захистить позичальників від накопичення боргів за “швидкими позиками”, — розповідає Ростислав Кравець, адвокат, голова Української незалежної фундації правників. — Кредитори знайдуть можливість заробити на клієнтах попри обмеження відсоткової ставки. Сьогодні фінансові інституції, банки й небанківські установи зловживають своїми правами. Тож, імовірно, як були ці майже 1000% річних за мікрокредитами, так вони і залишаться надалі. Просто МФО їх якось завуалюють.
— Рада зобов’язала МФО перевіряти кредитоспроможність позичальників і передавати дані про них до бюро кредитних історій. Навіщо?

Р. Кравець:

— Насправді відомості про видані кредити передавалися до бюро кредитних історій і раніше. Та МФО робили це добровільно. У нас чотири бюро кредитних історій (ведуть їх приватні компанії), і кожен кредитор обирав, у яке саме передавати дані. Тепер це стане обов’язковим. Адже згідно з прийнятим законопроектом, забороняється укладання договору про споживчий кредит з особами, включеними до Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та участі в азартних іграх. Кредитори мають отримати доступ до цього реєстру до 1 січня 2024 року.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *