Сім ключових висновків щодо опитування юридичної молоді в Україні

Сім ключових висновків щодо опитування юридичної молоді в Україні

Дослідження було проведено у період з 1 до 25 жовтня 2023 року серед молодих фахівців і студентів.

У дослідженні взяли участь 415 молодих фахівців і студентів, серед яких:

68% жінок, 32% чоловіків; Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «Юридична Газета».
47% — студенти, які тільки навчаються; 31% — молодь, яка суміщає роботу з навчанням; 22% — молоді дипломовані фахівці, які працюють на умовах повної зайнятості (дипломувалися не пізніше трьох років);
36% працюють чи стажуються у національній ЮФ у Києві, 9% — у національній ЮФ у регіоні; 5% — у міжнародній ЮФ; 19% — в державній установі; 12% — в юридичному відділі національної компанії; 9% — в юридичному відділі міжнародної компанії;
49% працюють чи стажуються у багатопрофільній ЮФ, 32% — у вузькопрофільних бутиках, 19% — у юрфірмі з однією-двома ключовими практиками.

Головні висновки:

1. Найбільш привабливою кар’єрною перспективою для юридичної молоді залишається кар’єра в юридичному бізнесі (53% респондентів). Суттєво підвищилася привабливість кар’єри у судовій гілці влади (18% порівняно з 12% у довоєнний час) та правоохоронних органах (12% порівняно з 1% у довоєнний час).

Як альтернатива молодих юристів приваблює кар’єрна перспектива внутрішнього юриста або власний бізнес неюридичного спрямування, третім за пріоритетом вибором є державна служба (юрист у державній установі).

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

2. Відкриттям дослідження 2023 року стало те, що суттєво різняться між собою потреби та вимоги до роботодавців трьох груп респондентів, а саме:

студентів, які тільки навчаються;
молоді, яка суміщає роботу з навчанням;
молодих юристів, які дипломувалися не пізніше трьох років.

На цей факт не впливає приналежність до спільної вікової групи (18–25 років).

3. Загалом по вибірці респондентів головними вимогами до роботодавця є:

 • високий рівень винагороди;
 • офіційне працевлаштування, «біла» зарплата;
 • цікава робота, складність і масштаб проєктів;
 • можливість швидкого кар’єрного зростання;
 • гнучкий графік роботи, work-life balance.

На відміну від досліджень довоєнного періоду, фактор оплати праці вийшов на перше місце (зріс до 45% із 34% у 2019 році).

На противагу цьому частка фактора цікавої та складної роботи впала до 31% із 44% у 2019 році.

Суттєво посилився фактор офіційного працевлаштування: з 25% та четвертого місця стрибнув до 36% та другого місця серед головних вимог до роботодавця.

4. Серед топфакторів, які утримують кадри та формують лояльність до роботодавця, респонденти зазначили:

 • можливість швидкого кар’єрного зростання;
 • цікава робота, складність і масштаб проєктів;
 • офіційне працевлаштування, «біла» зарплата;
 • високий рівень винагороди;
 • наявність програм навчання та розвитку персоналу;
 • комфортні та безпечні умови праці.

5. Дослідження 2023 року виявило цікавий тренд — респонденти віддають перевагу стажуванню на умовах повної зайнятості. Вони воліють витрачати на роботу більшу частину свого часу або не витрачати його взагалі (навчатися) — 40% та 34% відповідно. Лише 15% брали участь у тимчасовому стажуванні (тривалістю до трьох місяців). Ще менше респондентів працюють неповний робочий день — 11%. Навіть серед тих, хто суміщає роботу з навчанням, 60% працюють на умовах повної зайнятості.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

6. Традиційно студенти позитивно ставляться до майже всіх брендів на ринку (65% зазначають, що немає фірми на ринку, в якій вони НЕ бажали б працювати). Картина суттєво змінюється з досвідом — серед тих, хто працює на умовах повної зайнятості, таких лише 20%.

Як показує аналіз ринку загалом, негативний індекс привабливості (кількість охочих працювати у фірмі мінус кількість неохочих працювати у цій самій фірмі) мають майже 50% брендів. До цього індексу зазвичай додають токсичність бренду через російський слід у діяльності фірми чи корупційні скандали навколо бренду.

7. Респонденти дослідження 2023 року виявили значно нижчу обізнаність щодо персональних брендів менторів на ринку порівняно з попередніми дослідженнями. Це наслідок того, що фактор безпосередньої роботи з ментором перестав бути одним із ключових.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *