Ухилення від мобілізації: прецеденти у судовій практиці
Про відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією, поважні підстави неприбуття до ТЦК та СП та підходи суду до розгляду підстав притягнення до відповідальності.
Говорячи про відповідальність за ухилення від призову, за мобілізацію, дезертирство та підстави, які дозволяють не приходити до територіальних центрів комплектування варто зазначити, що перелік випадків, коли за неявку до них не передбачена відповідальність, що міститься в Постанові Кабінету міністрів від 20 липня 2010 року. Наразі, перелік причин, через які військовозобов’язаний при врученні повістки може не прийти до територіальних центрів комплектування зменшився лише до 3-х. Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «Lойер».
Поважними причинами неявки до територіальних центрів комплектування вважаються:
Хвороба, яка не дає можливості самостійно рухатися;
Необхідність догляду за хворою дружиною, чоловіком, дитиною, своїми батьками чи батьками чоловіка (дружини). Ці особи мають обов’язково проживати разом із військовозобов’язаним. Також важлива відсутність близьких родичів, які б могли взяти участь у догляді за хворим.
Відкрите кримінальне провадження, застосування адміністративного стягнення або кримінального покарання стосовно військовозобов’язаного або резервіста.
Для підтвердження поважної причини, через яку немає можливості вчасно відвідати військкомат по повістці, потрібно надати відповідні довідки та офіційні документи.
Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.
Відповідно до статті 336 Кримінального Кодексу України встановлено кримінальну відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на військову службу за призовом усім з-поміж резервістів на особливий період. Згідно зі статтею 65 Конституції України «Захист вітчизни, Незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до Закону.
Судова практика, яка стосується притягнення до кримінальної відповідальності за ухилення від призову за мобілізацію акцентує увагу на елементах даного кримінального правопорушення, які мають бути встановлені судом для застосування засобів кримінальної відповідальності для покарання для особи.
Зокрема, можна виділити такі аспекти, які є визначальними при вирішенні судом питання щодо наявності в діях особи складу кримінального правопорушення.
По перше, — це оцінка судом дотримання передбаченого законодавством порядку вручення повістки військовозобов’язаній особі в разі відмови цієї особи в отриманні при належному фіксуванні даної відмови. Так, Верховний суд звертає увагу на те, що якщо відсутні дані про вручення повістки військовозобов’язаній особі в разі відмови від її отримання з даними про фіксування вказаної відмови в передбаченому законом порядку, тільки в такому випадку вважаються відсутні дані про доведення винуватості у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого статтею 336 ККУ.
По друге, суд у межах розгляду справи здійснює також перевірку наявності відсутності фактів, що свідчать про виникнення в особи військового обов’язку. Суд надає правову оцінку по обставинам і встановлює такі юридичні факти як:
факт перебування особи на військовому обліку як військовозобов’язаного,
факт проходження особою військово-лікарняної комісії і визнання особи відповідно придатним до проходження військової служби, особисте отримання і підписання особою повістки про призов на військову службу під час мобілізації,
факт належного повідомлення особи, наявність умислу й мети ухилитися від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період, тобто під час воєнного стану, факт відсутності правових підстав на відстрочку від призову на військову службу.
Саме у вищезазначених фактах вбачається зміст вчинених дій, виявлений у тому, що військовозобов’язаний без поважних причин не з’явився до пункту збору для проходження військової служби та мобілізацію.
Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.
Отже, слід пам’ятати, що просто так відмовитися від повістки не можна, тому що при фіксації такої відмови — це також може бути розглянуто як ухилення від мобілізації. Перевіряйте будь-які документи відносно вас та щодо одержання повістки й коли говорять, що вас узяли й поставили в бронь щодо військового обов’язку. І головне, пам’ятайте про свій обов’язок захищати Україну.
Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!