ВРП аналізує проблеми та виклики для судової системи

ВРП аналізує проблеми та виклики для судової системи

29 березня 2024 року, у Вищій раді правосуддя відбулися «Дискусії про новочасні виклики для судової влади: розбудова інституційної спроможності в умовах воєнного стану та повоєнного періоду».

В заході взяли участь представники органів суддівського врядування та самоврядування, Верховного Суду, Конституційного Суду України, Верховної Ради України та міжнародних організацій. Модерував захід керівник секретаріату ВРП Михайло Шумило. Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «PRAVO».

Доповідаючи про діяльність Вищої ради правосуддя після відновлення її роботи та про подальші напрями діяльності судової гілки влади Голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик, серед іншого, зауважив на необхідності напрацювання механізмів безперервності роботи ключових для судової влади органів, щоб недопустити ситуації неповноважності органів суддівського врядування.

ВРП аналізує проблеми та виклики для судової системи

Також очільник ВРП назвав одним із пріоритетних завдань наповнення судової влади новими кадрами. Зокрема, з моменту відновлення повноважності Вища рада правосуддя, розглянувши рекомендації Вищої кваліфікаційної, вже внесла Президенту України 55 подань для призначення суддів.

Що стосується відновлення ВРП дисциплінарної функції, то за словами Григорія Усика з початку цього року вже надійшло більше 2 тисяч скарг, а середній показник їх надходження становить 700 скарг на місяць. При цьому середньомісячний показник розгляду дисциплінарних скарг ВРП — 950 скарг. Також пан Усик зауважив що для участі у конкурсі на посаду дисциплінарного інспектора подали документи 416 кандидатів, а на посаду керівника Служби дисциплінарних інспекторів претендують 16 осіб.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

«Наразі конкурсна комісія активно працює, ми з нею в постійному контакті, і це всиляє впевненість, що орієнтовно у вересні 2024 року ця служба буде сформована» — зазначив Григорій Усик.

Нова мережа судів

На важливості для судової системи питання побудови нової мережі судів наголосив Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко. «Якщо відбулось укрупнення районів, то ми повинні у цій площині вибудовувати принципи формування судової системи України» — зауважив очільник ВС.

За його словами це в тому числі може допомогти і в безпековому питанні — розміщення судів на безпечній території, а також вплине і на кадрове питання — кандидати в судді, які перебувають в процедурі призначення можуть розумітив який саме суд вони призначаються.

Законодавчі пріоритети

Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Денис Маслов розповідаючи про першочергові напрями роботи, серед іншого зауважив, що комітет зараз опрацьовує питання підстав для дисциплінарної відповідальності суддів. За словами пана Маслова наразі формулювання, які містяться сьогодні в законі, є занадто широкі і загальні, і це може бути і свавільним застосуванням підстав для дисциплінарної відповідальності суддів.

«Ми не хочемо щоб у нас суддів притягали за все до дисциплінарної відповідальності. Суддя має працювати в нормальних умовах. Той хто дійсно свідомо допускає порушення в роботі, для нього має бути чітка передбачувана відповідальність» — наголосив Денис Маслов.

В свою чергу суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко зазначив що основоположною засадою збереження та посилення інституційної спроможності судової влади особливо в умовах воєнного стану є забезпечення її незалежності гарантованої Конституцією України.

«Саме через статтю 55 Конституції України «Право на справедливий суд» реалізуються і захищаються всі інші гарантовані в Другому розділі права і свободи людини і громадянина» — наголосив Віктор Городовенко.

Комунікаційна перспектива

На важливості розбудови комунікаційної політики для судової влади, серед інших пріоритетів, наголосив Голова Ради Суддів України Богдан Моніч.

«У нас професія судді стає не привабливою» — зауважив Богдан Моніч.

Зокрема спікер підкреслив що має дотримуватися певний баланс при висвітленні інформації про роботу судів, а не тільки негатив, і закликав представників громадськості змінити риторику, оскільки українці мають бути єдиними перед ворогом і розбудовувати Україну і незалежні справедливі суди.

Член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Віталій Гацелюк розповів про напрацювання Комісії з часу відновлення її роботи.

Також в рамках заходу відбулися дискусії щодо подолання кадрової кризи в судовій системі та забезпечення сталості і єдності практики притягнення суддів та прокурорів до дисциплінарної відповідальності.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *