Висновок комітету НААУ: Зміни до КПК зміцнять захист власників майна та бізнесу

Висновок комітету НААУ: Зміни до КПК зміцнять захист власників майна та бізнесу

Комітет з кримінального права та процесу Національної асоціації адвокатів України проаналізував проєкт Закону України № 9211 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо уточнення окремих положень з метою забезпечення захисту прав учасників кримінального провадження» та підготував відповідні зауваження і пропозиції.

Документом, зокрема, пропонується:

  • удосконалити положення, які регулюють правовий статус третьої особи, щодо майна якої вирішується питання про арешт; Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «PRAVO».
  • встановити особливості зберігання пристроїв для обробки, передавання та зберігання інформації в електронному вигляді або їх складових частин;
  • надати право безперешкодного фіксування проведення обшуку за допомогою відеозапису особі, яка користується приміщенням, у якому проводиться обшук,
  • власнику чи іншому володільцю такого приміщення, а також адвокатам зазначених осіб;
  • деталізувати особливості тимчасового доступу до речей і документів, підстави та порядок тимчасового вилучення майна, накладення арешту на майно;
  • заборонити вилучення пристроїв для обробки, передавання та зберігання електронної інформації, а також порушення роботи комп’ютерних та інших мереж,
  • якщо знаряддям, засобом або предметом кримінального правопорушення є інформація, що в них міститься;
  • унормувати статус вилучених речей та документів тощо.

У цілому в НААУ позитивно оцінили законопроєкт. Адже запропоновані зміни дають змогу більш ефективно захищати права власників майна у кримінальному провадженні, насамперед бізнесу. Крім цього, документ встановлює додаткові гарантії прав адвоката під час проведення обшуку, що частково нейтралізує «обвинувальний ухил» стадії досудового розслідування. Тож такі зміни, за висновком комітету, заслуговують на підтримку.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Водночас, зазначили в НААУ, окремі положення законопроєкту потребують уточнення.

Так, право фіксувати проведення обшуку за допомогою відеозапису має бути надане не лише стороні захисту та її представникам, але й адвокатам усіх осіб, присутніх на слідчій дії (наприклад, найманих працівників під час обшуку на підприємстві).

Також рекомендується визначати набуття власником майна статусу третьої особи у кримінальному провадженні моментом вилучення майна під час обшуку чи огляду. Зі свого боку, припинення такого правового статусу третьої особи не повинно позбавляти її права на оскарження щодо обставин зберігання вилученого майна та/або відшкодування заподіяної таким зберіганням шкоди.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *