Визнання особи недієздатною: процес ухвалення рішення та учасники цього процесу

Визнання особи недієздатною: процес ухвалення рішення та учасники цього процесу

В Україні визнання недієздатності регулюється Цивільним кодексом. Хто може її встановити і як це відбувається – Фактам ICTV розповів юрист і адвокат Ростислав Кравець.

Недієздатна особа – хто це

Відповідно до ст. №30 Цивільного кодексу України, дієздатною вважається особа, яка усвідомлює значення своїх дій і може керувати ними. Цивільною дієздатністю вважається здатність особи самостійно набувати і здійснювати цивільні права, виконувати цивільні обов’язки та нести відповідальність у разі їх невиконання. Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «ФАКТИ».

– Будь-який громадянин є дієздатним доти, доки протилежне не встановлено в судовому порядку, – пояснює Кравець.

Єдиною підставою для такого рішення може бути наявність хронічного психічного розладу, внаслідок чого людина не може усвідомлювати значення своїх дій та/або керувати ними.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Хто встановлює недієздатність людини

За словами експерта, чи є людина непрацездатною, визначити може лише суд. За його рішенням непрацездатність встановлюється на конкретний термін, але не більше ніж на два роки.

Звернутися з такою заявою можуть члени сім’ї та близькі родичі, незалежно від їхнього спільного проживання, органи опіки та піклування або психіатричний заклад, у якому на лікуванні перебуває ця особа.

У заяві мають бути зазначені обставини, які свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад. Заява подається за місцем проживання цієї особи або за місцем розміщення психіатричного закладу. Суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров’я фізичної особи призначає судово-психіатричну експертизу.

– Лише суд же на підставі результатів експертизи може ухвалити рішення про встановлення недієздатності цієї особи та встановити безпосередню опіку над нею, тобто призначити опікуна, – наголошує юрист.

Це можуть бути органи опіки, лікувальний заклад або конкретна особа, призначена опікуном, яка буде відповідальною.

Як визнають недієздатність фізичної особи

За словами експерта, термін, на який встановлено недієздатність, можуть переглядати.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *